Kto nie planuje, ten planuje porażkę – czyli jak wyznaczać i realizować cele

Kto nie planuje, ten planuje porażkę – czyli jak wyznaczać i realizować cele

Rokrocznie formułujemy noworoczne postanowienia, a potem większość z nas nie jest w stanie osiągnąć tego, co sobie założy. Zdarza się, że w połowie drogi do osiągnięcia celu odechciewa nam się iść dalej albo odkrywamy, że pragniemy czegoś innego. Jak zatem w pełni wykorzystać czas i skutecznie osiągać wymarzone cele ?

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto wyznaczać cele;
  • jak skutecznie formułować cele;
  • jak realizować wymarzone cele.

Często na różnych etapach swojego życia każdy z nas zastanawia się: kim chcę być ?, co chcę robić ?, o czym marzę ?, jakie mam zainteresowania ? lub jakie są moje cele życiowe? Odpowiedzi na te pytania pozwalają zastanowić się co tak naprawdę chcemy osiągnąć w życiu, na czym musimy się skupić w swoich działaniach, jakie są nasze priorytety, w którym kierunku warto iść i się rozwijać. Z kolei, samo wyznaczanie celu pobudza do działania, pozwala na realizację marzeń i planów. Daje poczucie kontroli nad zmianami oraz jest siłą napędową i motywującą. Zrealizowany cel poprawia nastrój, wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości, zwiększa szanse na uzyskanie kolejnych osiągnięć. Sprawia, że czujemy się bardziej szczęśliwsi oraz pozytywniej nastawieni. Nadaje życiu znaczenie i sens.
Jednak, dla wielu z nas umiejętność stawiania i konsekwentnego dążenia do celu nie jest wcale łatwe i proste. Często stawiamy sobie cele, a później odstępujemy od ich realizacji lub odkładamy na później, poszukując racjonalnego wyjaśnienia naszego braku determinacji. Może tak się dziać z kilku powodów:

  • określiliśmy cel zbyt ogólnie;
  • nie określiliśmy ram czasowych, w których cel powinien być zrealizowany;
  • nie stworzyliśmy planu działania;
  • odczuwamy lęk przed niepowodzeniem;
  • realizacja celu może mieć dla nas również negatywne konsekwencje;
  • nie jesteśmy zmotywowani;
  • nie jesteśmy systematyczni;
  • chcemy zrealizować zbyt wiele celów, w krótkim czasie.

Jak zatem skutecznie wyznaczać cele, żeby móc je później realizować? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest stworzenie mapy marzeń, która polega na wizualnym przedstawieniu planów, celów i marzeń, przy określeniu ram czasowych. Stworzenie jej pozwala uświadomić sobie co chcemy osiągnąć, czego pragniemy, co potrzebujemy do szczęścia. Technika tworzenia mapy jest dowolna i zależy wyłącznie od nas – od naszych preferencji, kreatywności, czy wyobraźni. Można wyklejać, rysować, malować lub zrobić kolaż uwzględniający własne pragnienia, marzenia i cele. W tworzeniu mapy skorzystać można np. z siatki bagua. Jest to kwadrat podzielony na 9 pół, a każde z części obrazuje konkretne wartości (rys. 1). Tworząc mapę marzeń dzielimy swój arkusz papieru na 9 części. Każde z pól zapełniamy graficznymi symbolami swoich pragnień, marzeń i celów, które chcemy osiągnąć.

siatka bagua

Rys. 1 Siatka Bagua

Obszary:

ja – miejsce na nasze zdjęcie lub grafikę symbolizującą nas samych. Dodatkowo w tym polu warto określić co chcemy osiągnąć w zakresie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia;

bogactwo i pieniądze – obszar dotyczący finansów. Określamy na co chcemy przeznaczyć pieniądze, w co zainwestować. Mogą to być szkolenia, wakacje czy nowy samochód;

sława, mądrość, reputacja –  obszar określający nasze autorytety oraz wartości, którymi kierujemy się w życiu;

miłość, partnerstwo, związki – wskazujemy wszystko to co kojarzy nam się z dobrym związkiem, zdrową relacją partnerską;

rodzice, przełożeni, autorytety – określamy wszystko to czego nauczyliśmy się od rodziców, przełożonych, autorytetów itp. Wszystko to co dobrego można od nich zaczerpnąć;

dzieci, twórczość, hobby – to jest miejsce na wszystko co wiąże się z zainteresowaniami oraz wolnym czasem. Określamy jakie mamy marzenia dotyczące czasu wolnego oraz plany dotyczące rodziny;

wiedza, nauka, medytacja – jest to obszar dotyczący wiedzy i zdobycia nowych umiejętności. Określamy co nowego chcemy się nauczyć.

droga, kariera, praca – wskazujemy co chcemy osiągnąć w obszarze zawodowym, jaki jest punkt docelowy.

przyjaciele, klienci, podróże – obszar zarezerwowany  na cele dotyczące podróży, miejsc, które chcemy zobaczyć. W kwestii przyjaciół mogą się tu pojawić ważne dla nas osoby.

Dzięki mapie marzeń uświadamiamy sobie, co jest ważne, na czym nam najbardziej zależy i do czego chcemy dążyć. Dodatkowo umieszczając ją w miejscu, na które często patrzymy, uaktywniamy myślenie o swoich celach, planach i marzeniach.
Jednak samo wyznaczenie celów to nie koniec, Określając je warto wziąć pod uwagę koncepcję SMART. Formułowanie celów zgodnie z tą zasadą zwiększa szanse na ich osiągnięcie, ponieważ łatwiej jest trzymać się różnych postanowień i wytycznych, gdy dokładnie wiemy, co mamy do zrobienia.

S – szczegółowy– cel musi być konkretny, opisany tak, aby nie pozostawiał miejsca na żadne interpretacje i wątpliwości. Warto wskazać, co chcemy osiągnąć oraz jakimi metodami chcemy zrealizować cel.

M – mierzalny– cel powinien dać się zmierzyć, powinniśmy być w stanie zweryfikować jego realizację.

A atrakcyjny– cel powinien być ambitny, jego realizacja powinna być dla nas nagrodą. Myśl o jego osiągnięciu powinna być dla nas ekscytująca. Warto zastanowić się dlaczego chcemy go osiągnąć.

Rrealistyczny – cel powinien być realistyczny oraz być w zasięgu naszych możliwości.

Tterminowy – cel powinien mieć określone ramy czasowe jego realizacji. Jeśli cel nie ma terminu, bardzo łatwo o nim zapomnieć.

Wyznaczając cele warto także wiedzieć jak skutecznie je realizować, aby móc odnieść sukces. Po pierwsze cele warto zapisać i trzymywać je w widocznym miejscu. Dodatkowo pamiętajmy, że plan to podstawa – warto wyznaczyć konkretny czas, w którym określimy cel oraz plan działań z nim związany. Dzielmy cel na mniejsze części – nawet najbardziej skomplikowany cel jesteśmy w stanie osiągnąć, rozbijając go na najmniejsze zadania, które w odróżnieniu od niego, wydają się całkiem proste w realizacji. Dzięki małym krokom możemy na bieżąco uświadamiać sobie swoje postępy i wprowadzać ewentualne poprawki. Przybliżanie się do upragnionego rezultatu, nawet małymi krokami, ma działanie motywujące i wspierające. Szukajmy wsparcia w osobach, które nam dopingują. Dzielmy się z nimi naszymi sukcesami, rezultatami czy obawami. Jeśli tego potrzebujemy warto poprosić o radę zaufaną i przyjazną nam osobę. Porozmawiajmy z kimś, kto ma doświadczenie, bądź z osobą, która jest kreatywna i ma zupełnie świeże podejście do tematu. Każde rady i pomysły mogą okazać się pomocne. Nie poddawajmy się i bądźmy konsekwentni oraz systematyczni w swoich działaniach. Warto wyznaczyć sobie rytm konkretnych działań w powtarzalnym cyklu – stworzyć np. tygodniowy harmonogram. Nagradzajmy się – celebrowanie ważnych momentów i docenianie siebie samego za ich osiągnięcie buduje poczucie własnej wartości i wiarę we własne siły i możliwości.

Warto poświęcić trochę czasu na wyznaczanie i spisanie celów, przygotować dobry plan i zacząć działać. Chcąc odnieść sukces należy wykonać każdego dnia choćby małe kroki przybliżającego nas do celu. Na początku każde działanie może być wyzwaniem, ale z czasem stanie się nawykiem i kluczem do sukcesu.

Artykuł znajduje się w Nowa Sprzedaż (wrzesień – październik 2020)

 

Share this post