Asertywność, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą
W życiu często pojawiają się sytuacje, w których chcemy powiedzieć „nie”. Niestety nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Boimy się urazić drugą osobę, przez co niejednokrotnie zmuszamy się robić coś na co nie mamy po prostu ochoty. Bywa też, że nasza potrzeba bycia lubianym przez wszystkich sprawia, że staramy się ukryć nasze zdanie na dany temat, będąc przekonanym, że odmienna opinia bardziej nam przeszkodzi niż pomoże. Jak zatem nauczyć się być asertywnym i czy jest to w ogóle możliwe?
Asertywność to termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania. To zdolność zachowania się z szacunkiem w stosunku do siebie i innych. Nie jest to jedynie umiejętność mówienia „nie”, bowiem asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć i postaw w sposób otwarty i jednocześnie nie naruszający praw innych osób. Osoby asertywne potrafią zadbać o to co dla nich ważne, nikogo przy tym nie raniąc ani nikim nie manipulując. Są autentyczne, empatyczne, szczere i wrażliwe, ale równocześnie świadome swoich zalet i wad. Potrafią pozwolić sobie na popełnienie błędu, by następnym razem wykonać coś jeszcze lepiej. Respektują prawa innych, ale również postępują w zgodzie ze sobą i nie zapominają o wyznawanych przez siebie wartościach. Bycia asertywnym można się nauczyć, bowiem jest to umiejętność nabyta. Jak zatem to zrobić? Przedstawiamy kilka skutecznych rad.
Popracuj nad komunikacją
Asertywna komunikacja polega na formułowaniu jasnych wypowiedzi na temat naszych uczuć, myśli i życzeń. Ważne, aby zadbać o poszanowanie swoich praw, ale również szanować uczucia i prawa innych ludzi. Istotne jest, aby słuchać innych oraz być otwartym na negocjacje i ustępstwa, ale nie kosztem swoich wartości, potrzeb i praw – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect. Umiejętność stawiania granic oraz komunikowanie swoich potrzeb na pewno przełoży się na poprawę jakości życia, pomoże odnaleźć się w zespole pracowników, wypracować sobie pozycję w biznesie czy osiągnąć cele osobiste lub zawodowe. Pamiętajmy, że jeśli mamy problem z samodzielnym wdrożeniem zasad asertywnej komunikacji, pomocna w tym może się okazać specjalistyczna literatura, profesjonalne szkolenia, treningi asertywności czy pomoc coacha lub psychoterapeuty.
Bądź szczery
Asertywność to bycie szczerym z samym sobą. Pomocne w tym jest określenie własnych potrzeb i wartości. Aby to zrobić warto odpowiedzieć sobie na pytania: co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? o czym marzymy? jakie mamy priorytety, potrzeby i wartości? – Nie zapominajmy o tym, że nasze pragnienia nie są czymś złym o ile nie krzywdzą innych. To one nas motywują i napędzają do działania, dzięki nim możemy spełniać się zawodowo i prywatnie – tłumaczy Dorota Kobierska. Jeśli odmawiając komuś czujemy się winni, warto popracować nad tym, aby pozbyć się tego uczucia. – Nie możemy obwiniać się za to, że nie możemy pomóc komuś, kto oczekuje od nas zrobienia czegoś, co jest sprzeczne z naszymi przekonaniami. Nasze dobre samopoczucie, życie w zgodzie z samym sobą jest tak samo ważne, jak komfort i potrzeby drugiej osoby. Warto jednak pamiętać, że odmowa zawsze powinna być kulturalna i rzeczowa – dodaje ekspert.
Bądź konsekwentny
Jednym z większych problemów, jaki pojawia się często przy okazji prób bycia asertywnym jest poczucie, że musimy w jakiś sposób wytłumaczyć się z tego, że komuś odmawiamy. Jeśli więc nie radzimy sobie z odmową i czujemy przymus wytłumaczenia się, warto skorzystać z technik asertywnej odmowy. – W sytuacji, gdy druga osoba nie chce dopuścić do siebie naszej odmowy warto zastosować technikę zdartej płyty. Polega ona na ciągłym powtarzaniu odmowy. Pamiętajmy jednak, że przy tej technice nasz komunikat przez cały czas powinien brzmieć tak samo, co oznacza, że nie powinniśmy zmieniać naszych argumentów, ani dodawać nowych powodów odmowy. Na każdą próbę przekonania nas, odpowiadamy dokładnie tak samo, jak za pierwszym razem – wyjaśnia właścicielka firmy Personal Effect.
Asertywność wymaga pewności, że to, co myślimy i czujemy jest istotne i po prostu się liczy. Daje ona poczucie mocy i wiarę w siebie, dlatego tak istotna jest praca nad nią. Uczymy się jej przez całe życie, pozyskując nowe umiejętności i doświadczenia. Warto pamiętać, że można pracować nad własną asertywnością i aktywnie ją rozwijać. Wymaga to pracy nad sobą, własnymi przekonaniami i emocjami. Jednak ta praca z pewnością przynosi efekty, ponieważ bycie asertywnym zwiększa szanse na osiąganie tego, czego pragniemy, jesteśmy bardziej zadowoleni z siebie, potrafimy się efektywnie komunikować oraz obronić się w przypadku nadmiernego nacisku ze strony innych osób.
Artykuł znajduje się: Asertywność, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą | Zeberka